Η Έδρα UNESCO: Γυναίκες, Ειρήνη και Ασφάλεια του Πανεπιστημίου Μακεδονίας έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στο Διεθνές Συνέδριο Υψηλού Επιπέδου που διοργανώνει, με τίτλο “Contemporary perspectives in the implementation of Women, Peace and Security Policy Agenda” στις 20-22 Ιουνίου 2019, στην αίθουσα συνεδρίων και αίθουσα τελετών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Το συνέδριο έχει ως στόχο να καταγράψει, να αξιολογήσει και να ανοίξει τη συζήτηση στην Ελλάδα για την εφαρμογή του παγκόσμιου θεματολογίου πολιτικής «Γυναίκες, Ειρήνη και Ασφάλεια».

Tο τριήμερο Συνέδριο της Έδρας θα φιλοξενήσει ειδικούς και εμπειρογνώμονες από διεθνείς περιφερειακούς οργανισμούς, καθώς και εκπροσώπους κυβερνητικών και μη κυβερνητικών φορέων και πανεπιστημιακούς από την Ελλάδα, την Κύπρο και την υπόλοιπη Ευρώπη, προκειμένου να καταγραφούν διεθνείς καλές πρακτικές αλλά και οι ενδεχόμενες θεσμικές ή γραφειοκρατικές δυσκολίες για τη σύσταση και εφαρμογή των σχεδίων δράσης.

Το συνέδριο θα διεξαχθεί στην αγγλική γλώσσα.
Θα δοθούν βεβαίωσης συμμετοχής.

Ακολουθήστε την εκδήλωση στη σελίδα μας στο Facebook